מוחקים את האפליה

מוחקים
את האפליה

תרמו לקמפיין "מוחקים את האפליה" – המאבק לחשוף ולנקות את גילויי האפליה בישראל!

 

בשנה האחרונה הרצנו באגודה לזכויות האזרח פרויקט מיוחד, "אפליה במבחן", שבו בוחנות ובוחנים מטעמנו הצליחו לחשוף גילויי אפליה חמורים בפרויקטים למגורים במעלות, ביפו ובלוד. אלה מקרים של אפליה סמויה, שאי אפשר היה לאתר בלי הפעילות שלנו.

אנחנו דואגים להדהד את הסיפורים באמצעי התקשורת ומגישים עתירות ותביעות לפיצויים במקרים המתאימים. המטרה היא שהמסר יחלחל: מי שמפלה – חייב לשאת באחריות.

 

בשנה הקרובה אנו רוצים להרחיב משמעותית את הפרויקט, ובעזרתכם נוכל לעשות עוד הרבה יותר!

על אפליה ואפליה סמויה

על אפליה ואפליה סמויה

יותר מדי פעמים אנחנו נחשפים לגילויים של אפליה בישראל: בכניסה למועדון, בבריכה הציבורית, בקניית דירה ובקבלה לעבודה. זה קורה ליוצאי אתיופיה, לערבים, למזרחים, לחרדים, ללהט"בים ולאנשים ונשים עם מוגבלויות – רבים מאיתנו יכולים להיפגע מאפליה! האפליה פוגעת לא רק בקורבן אלא גם בערכים שלנו כחברה סובלנית, מכילה ודמוקרטית.

האפליה בימינו לובשת צורות מתוחכמות ומוסוות יותר. אם את או אתה לא רצויים, "מייבשים" אותך בתור למועדון, לא נותנים לך לקנות כרטיס לבריכה, משקרים לך לגבי זמינות של דירות, או שפשוט לא נותנים לך שירות. זוהי האפליה הסמויה, הקשה לאיתור.

לאן יילכו התרומות שלכם?

לאן יילכו התרומות שלכם?

כל שקל שתתרמו יסייע לנו:

 

1. להפעיל יותר בוחנות ובוחנים שיבחנו את גילויי האפליה ואת הפרקטיקות הסמויות והמתוחכמות שמשתמשים בהן בבתי העסק כדי להפלות ציבורים שונים.

 

2. להרחיב את הבדיקות על גילויי האפליה גם בשוק השכירות למגורים, אצל נותני שירותים, במקומות בידור ופנאי ובקבלה לעבודה.

 

3. לבצע יותר הליכים משפטיים כדי להטיל אחריות על בתי העסק ונותני השירותים המפלים.

 

4. לעורר הד ציבורי משמעותי בתקשורת וברשתות החברתיות, שיוביל לשינוי מגמה ויפחית את גילויי האפליה.

מה כבר השגנו במאבק באפליה?

מה כבר השגנו במאבק באפליה?

האגודה לזכויות האזרח פועלת לקידום השוויון ולמאבק באפליה מאז הקמתה, וכבר רשמנו הישגים מרובים בנושא.

 

רוצים לדעת איפה פעלנו ומה הצלחנו להשיג בשנים האחרונות במאבק בגילויי האפליה בישראל? לחצו על החץ הכתום.

להמשך קריאה... לסגירה
 • האגודה הייתה מיוזמי החוק שאוסר על אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים, שנחקק בשנת 2000 ובזכותו מוגשות מאות תביעות נגד הפליה בשירותים ומוצרים. תיקון לחוק מ-2011, שהוכן אף הוא בסיוע האגודה, סייע למנוע את תופעת ה"סלקציה" בכניסה למועדונים ומקומות בילוי באמצעות "ייבוש" בתור.

 

 • יפו: במסגרת פרויקט "אפליה במבחן" חשפנו כי מונעים מלקוחות ערבים לרכוש דירה במתחם מגורים חדש ויוקרתי.

 

 • קרית גת: הגשנו עתירה נגד שיווק פרויקט מגורים לציבור הדתי-לאומי בלבד. בעקבות העתירה הוטל על חברת הבנייה "באמונה" קנס בסך 323 אלף ש"ח בגין סרטון שיווק שהמסר שעלה ממנו היה שלא יהיו מזרחים בפרויקט.

 

 • ניהלנו מאבק משפטי נגד חוק ועדות הקבלה, שמהווה רישיון לאפליה ביישובים קהילתיים ובהרחבות הקיבוצים.

 

 

 • לוד: במסגרת פרויקט "אפליה במבחן" חשפנו כי מונעים מלקוחות ערבים לרכוש דירה.

 

 • עכו: הגשנו תביעה נגד חברת בנייה שהפלתה רוכשים על רקע לאום, והחברה לקחה אחריות, הפסיקה את המדיניות המפלה ושילמה פיצויים.
 • מודיעין: עצרנו את העירייה מלחסום את כניסת התושבים החרדים של מודיעין עילית לפארק ענבה במהלך חול המועד.

 

 • מעלות-תרשיחא: במסגרת פרויקט "אפליה במבחן" חשפנו חברת בנייה שמפלה במחירי הדירות בין לקוחות יהודים לערבים, ואנו דורשים מרשות מקרקעי ישראל לקנוס אותה.

 

 • תל אביב: מנענו שיווק דירות בפרויקט מגורים לאנשי שוק ההון וההייטק בלבד.

 

 • כוכב יאיר: הגשנו עתירה נגד החלטת המועצה המקומית למכור מנויים לקאנטרי קלאב המקומי לתושבי צור יצחק השכן אך לא לתושבי טירה הסמוכה.

 

 

 • בעקבות התעקשותנו פתחה המשטרה לראשונה בחקירה בחשד לאפליה בכניסה למקום ציבורי מכוח חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים, 13 שנה לאחר חקיקתו. אנו ממשיכים לפעול מול המשטרה בדרישה להעצים את אכיפת החוק נגד מקומות בילוי שמפלים בין לקוחות.

תפריט נגישות